Pieredzes apmaiņa digitālā darba ar jaunatni jomā

#digialuksne

2025. gada 05. jūnijā 13 jaunatnes jomas darbinieki devā pieredzes apmaiņas braucienā pie Siguldas novada kolēģiem, lai gūtu zināšanas, izpratni un idejas digitālā darba ar jaunatni ilgtspējīgas sistēmas attīstības un STEM jomas virzienā.

Braucienā ciemojāmies pie JIC “Mērķis” kolēģiem, kas dalījās pieredzē ar digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstību. Svarīga atziņa, ka viss ir nepārtraukti mainīgs, jācenšas maksimāli ātri apgūt jaunas tehnoloģijas un rīkus, jārod iespēja regulāri atjaunot materiāltehnisko bāzi, iekļaujot to budžetā. Savukārt, jauniešiem jāļauj darboties ar iekārtām, apgūstot tās arī pašmācības ceļā (drošā vidē), uzticot tālāk uzdevumus, kur pielietot iegūtās prasmes.

Apmeklējām arī “Roboskola”, kur darbojāmies ar aktuālām un šobrīd daudz pielietotām jaunākajām tehnoloģijām. Diskutējām kā šīs tehnoloģijas var iekļaut darba jaunatni veikšanai, īpaši stiprinot digitālo darbu ar jaunatni. Šobrīd jāstrādā un jāatrodas tur, kur ir jaunieši, jārada viņiem piemērota un aicinoša vide, izmantojot jaunākās tehnoloģijas.

Atziņas: “jaunietis tik un tā nāk pie cilvēka, bet šim cilvēkam jāparādās arī digitālā vidē”, “jālieto kvalitatīvas lietas un tehnoloģijas”, “mākslīgais intelekts ir rīks”, Ne visas digitālās tehnoloģijas un darbs ar tām ir ļoti sarežģīts”, “Digitālais darbs ar jaunatni ir ļoti daudzpusīgs un daudzdimensionāls”, “Digitālais darbs ar jaunatni jāsāk veikt jau no “bērna kājas””, “digitālais sasaistē ar “cilvēcisko” ideāls kombo”.

Radītās idejas starpnozaru sadarbībai digitālā darba ar jaunatni jomā:

1.Veidot izbraukuma aktivitātes “Tehnoloģiju labirints”, iesaistot STEM jomas interešu izglītības pedagogus, jaunatnes darbiniekus, nodrošinot tehnoloģiju un zinātņu radošās apguves meistarklases jauniešiem pagastos, tādējādi veicinot interesi par tehnoloģijām un rīkiem, radot izpratni par to lietošanu, stiprinot pašapziņu par savām spējām un mudināt iesaistīties papildus piedāvātajās iespējās.

2.Papildināt jaunatnes darbu ar izglītojošām aktivitātēm, piemēram, uzticēt jauniešiem sadarbībā ar “Jauno ķīmiķu skolu” veidot izglītojušus video un audioierakstus par STEM tēmām “Zinātne 3 minūtēs”.

3.Ilgtspējīgas sistēmas izveidē domāt par iekļaušanas jautājumiem. Viens piemērs, vietās, kur uzturas bērni un jaunieši nodrošināt sensorās teltis, kas piemērotas cilvēkiem ar UDHS vai attīstības traucējumiem.

https://www.instagram.com/p/DKkM9yCiaQv

Atveseļošanas fonds (Recovery and Resilience Facility) ir EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.–2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Tās mērķis ir atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. No Atveseļošanas fonda Latvijas tautsaimniecībā līdz 2026. gada beigām paredzēts investēt 1,97 miljardus eiro, īstenojot reformas un veicot investīcijas visos sešos Atveseļošanas fonda darbības virzienos: Klimats un enerģētika (tai skaitā REPowerEU), Digitālā transformācija, Nevienlīdzības mazināšana, Ekonomikas transformācija, Veselība un Likuma vara.

Finansē Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.

 #ESfondi #Atveseļošanasfonds, #NextGenEU #JSPA #radiiespejas